بوتاکس موثرترین و تا حد زیادی محبوب ترین عمل زیبایی در جهان است و بزرگترین پیشرفت در طب اخیر زیبایی است و در واقع بطور کلی یکی از بزرگترین پیشرفت های پزشکی در دو دهه گذشته است. بوتاکس می تواند خطوط و چین و چروک را از بین ببرد کانتور صورت را بهبود ببخشد .

در چه مواردی می توان از بوتاکس برای درمان استفاده کرد؟

خطوط چین و چروک
چین و چروک دور چشم
خطوط لبخند
خطوط اخم
خطوط پیشانی
خطوط بینی
خطوط دور دهان
شکل دادن و contouring
بالا کشیدن ابرو و قسمت فوقانی چشم
بهبود چانه
پیری گردن
پیری گردن
تعریق بیش از حد(ناحیه زیر بغل)
بلفارواسپاسم
استرابیسموس
اختلالات عصب هفتم کرانیال
دیس تونی گردنی
اسپاسم اندام فوقانی
پروفیلاکسی میگرن مزمن

بوتاکس توسط FDA جهت درمان موقت هیپرهیدروز (تعریق بیش از حد) در ناحیه های زیر بغل (آگزیلاری) و کف دست نیز تایید شده است.

پیری پوست

چروک های صورتی وجهه بارز پیری پوست می باشند. با افزایش سن بدنبال کاهش تدریجی الاستین،هیالورونیک اسید و کلاژن درمی، پوست به طور طبیعی نازک شده و حجم آن کاهش می یابد.این روند آتروفی درم بدنبال تماس با آفتاب و سایر عوامل خارجی همچون استعمال سیگار تشدید می گردد.همچنین فعالیت بیش از حد عضلات صورت نیز در ایجاد چین و چروک ها و خطوط صورت دخیل می باشد.در ابتدا چین و چروک ها و خطوط تنها در زمان تغیرات فعال چهره مانند اخم کردن، خندیدن یا لبخند زدن ایجاد می گردند، در این حالت به آنها خطوط داینامیک اطلاق می گردد.در ایجاد چین های صورت و تغیرات فرم عوامل متعددی همچون شلی پوست، توضیع مجدد چربی صورتی و تغیرات بیومتریک همچون جذب استخوان دخیل هستند.با افزایش سن همچنین تغیرات دیگری در پوست همچون تغیرات رنگدانه ای مانند پیگمانتاسیون لکه ای و نیز اکتازی های(گشادی) عروقی نظیر تلانژکتازی ها و آنژیوم های گیلاسی و تغییرات خوش خیم و بدخیم بروز می کند.

مکانیسم اثر بوتاکس

توکسین بوتولینوم(بوتاکس) یک سم عصبی پروتئینی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می شود.زمانی که مقادیر اندک توکسین بوتولینوم به عضلات هدف تزریق می شود بدلیل مهار آزادسازی استیل کولین در محل اتصال عصب و عضله یک اختلال شیمیایی هدایت عصبی رخ می دهد.این امر بطور موقت موجب کاهش انقباض عضله ای شده و چین و چروک های نواحی تحت درمان را صاف می کند.

بوتاکس در چه بیمارانی کاربرد دارد

درمان بوتاکس در بیمارانی که دارای چین و چروک های دینامیک هستند با بیشترین و قابل توجه ترین میزان بهبودی همراه است.درمان در افرادی که دارای چین و چروک های استاتیک هستند آهسته تر انجام شده و و به شکل تجمعی صورت میگیرد.خطوط استاتیک عمیق ممکن است به طور کامل به درمان با بوتاکس به تنهایی پاسخ ندهد و امکان دارد جهت دستیابی به نتایج مطلوب نیاز به درمان ترکیبی با فیلرهای درمی یا پروسیجرهای جوانسازی پوست باشد.چین و چروک های استاتیک شلی شدید در بیماران 65 سال یا مسن تر ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشند.توضیع در مورد انتظارات معقولانه و نتایج در طول روند ارزیابی و مشاوره بیمار ضروری است.

درمانهای جایگزین بوتاکس

بوتاکس تنها درمان مورد تایید FDA در حال حاضر برای چین و چروک های دینامیک می باشد. سایر درمان های در دسترس برای چین و چروک های استاتیک شامل پیلینگ شیمیایی ، میکرودرم ابریشن، ترکیبات جلدی موضعی مثل رتینوئیدها،لیزرهای غیر تهاجمی برای انعقاد و سفت کردن بافت نرم(شامل مادون قرمز و رادیوفرکوئنسی)، لیزرهای غیر تهاجمی برای بازآرایی کلاژن مانند: لیزرهای 1320نانومتر و 154 نانومتر و لیزرهای تهاجمی مثل لیزرهای اربیوم و دی اکسید کربن و عمل های جراحی مثل درم ابریشن و جراحی پلاستیک میباشد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق، بیمار در روز درمان تا 4 ساعت بعد از تزریق از دراز کشیدن، دستکاری محل تزریق(برای مثال ماساژ صورت) و فعالیت هایی که سبب گر گرفتن صورت می گردند (برای مثال تماس صورت با حرارت و گرما، مصرف الکل، ورزش و آفتاب گرفتن) پرهیز نمایید تا خطر انتشار توکسین و در نتیجه بروز عوارض جانبی کاهش یابد.در صورت بروز تورم یا کبودی می توان از کیسه یخ به مدت 15-10 دقیقه در محل کبودی هر 2-1 ساعت تا زمان بهبودی استفاده کرد.

موانع منع مصرف

 • حاملگی یا شیردهی
 • عفونت فعال در مناطق تحت درمان
 • سابقه اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید
 • اختلالات خونریزی دهنده
 • اختلال ترمیم
 • آتروفی پوستی
 • بیماری های پوستی در ناحیه درمانی
 • حساسیت یا آلرژی به ترکیبات توکسین بوتولینوم
 • ضعف عضلانی بارز در نواحی درمانی
 • اختلال عصبی عضلانی مثل ALS
 • عدم انقباض فعال عضلات ناحیه درمانی پیش از درمان
 • جراحی چشمی یا اطراف چشمی در 6 ماه قبلی
 • مصرف داروهایی که سبب مهار هدایت عصبی عضلانی می شوند و ممکن است اثر بوتاکس را تقویت کند مثل : آمینوگلیکوزیدها، پنی سیلامین، کینین، مهارکننده های کانال کلسیم.
 • بیماری زمینه ای سیستمیک کنترل نشده
 • شغل های نیازمند تغیر چهره بدون اشکال مثل بازیگر، خواننده
 • انتظارات نامعقول یا اختلال بد شکلی بدن