حتی سرطان پوست از یک نوع نیز می توانداز فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت جلوه کند. دشوار است که با نگاه به عکس ، سرطان پوست را تشخیص داد.

بهترین راه برای تشخیص سرطان پوست مراجعه به متخصص پوست است . شما باید با یک متخصص پوست را چک کنید اگرهر چیزی را بر روی پوست خود به مدت 2 هفته یا بیشتر مشاهده کردید که در حال رشد، تغییر شکل، خونریزی یا خارش بوده باید حتما به متخصص پوست برای چک سرطان پوست مراجعه کنید.

اینها نشانه هایی از سرطان پوست است. اگر به موقع اقدام به درمان سرطان پوست انجام شود، میزان علاج این سرطان بالا می رود.

شایع ترین سرطان های پوست در جهان

هر خالی که تغییر شکل یا اندازه یارنگ داشته باشد ویا بعد از 30 سالگی بوجود اید مشکوک به سرطان است. شایع ترین سرطان های پوست در جهان بیش از 2 میلیون مورد سرطان پوست در این سال تشخیص داده خواهد شد. و این تنها درایالات متحده است. اکثرافرادی که به سرطان پوست می شوند یکی از انواع زیر را دارند.

 • کارسینوم سلول بازال
 • کارسینوم سلول اسکواموس
 • ملانوم

علائم و نشانه ها

شایع ترین علامت هشدار دهنده سرطان پوست تغییر در پوست می باشد.

و شایع ترین تغییر این است که چیزی بر روی پوست در حال رشد باشد. این رشد می تواند بر روی پوست در بسیاری جهات ظاهر شود. شرح علامت ونشا نه های  شایع ترین انواع سرطان پوست در زیر آمده است .

کارسینوم سلول بازال (BCC)
 شایع ترین نوع سرطان پوست است. اغلب بر روی نقاطی از پوست که بیشتر در معرض نورخورشید مانند صورت، سر، گردن، دستها، و بازوها هستند ظاهر می شود. همچنین در دیگر نقاط بدن نیز ظاهر می شود و البته در نقاطی از بدن که کمتر در معرض نور خورشید است مانند ناحیۀ تناســـــــــــــلی نیز قابل وقوع است.

BCC  اغلب به آهستگی رشد می کند. ممکن است شبیه به:

·         پچ مایل به قرمز از پوست خشک که التیام نیافته است

·         برجستگی به شکل مروارید به رنگ گوشت، صورتی، قرمز یا قهوه ای

·         جوشی  که  از بین نرفته باشد

·         زخمی  که خونریزی می کند،  بهبود می یابد، و سپس بر می گرداند

·         زخمی که حالت موم دارد_ ممکن است به رنگ پوست باشد،  سفید و یا قهوه ای

·         زخم هایی که آهسته در حال رشد اند، به رنگ صورتی یا قرمز- واغلب پوسته پوسته و به آسانی خونریزی میکنند

·         زخمی که مسطح یا فرورفته باشد – زخیم و ممکن است به رنگ سفید یا زرد باشد

کارسینوم سلول اسکواموس  (SCC)
نوع بسیار شایع  است که اغلب بر روی نقاطی از پوست که بیشتر در معرض نورخورشید مانند صورت، سر، گردن، دستها، و بازوها هستند ظاهر می شود. ازخورشید، مانند گوش، صورت، سر طاس، گردن یا بازو به نظر می رسد.همچنین در دیگر نقاط بدن نیز ظاهر می شود – حتی در داخل دهان، لب، و یا اندام تناسلی.

 نورخورشید بیش از حد اغلب علت  این بیماری است، اما تنها عامل نیست. .SCCمی تواند بر روی پوستی که به شدت سوخته باشد ظاهر شود، پوستی که مقدار زیادی تشعع دریافت کرده است (مانند اشعه ایکس) و یا در معرض مواد شیمیایی قوی بوده باشد.

SCC  اغلب به رنگ قرمز کم رنگ است.بدون درمان می تواند عمیقا” رشد کند.  اگر اتفاق بیافتد، سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. این می تواندکشنده باشد. SCC اغلب شبیه به:

·         برامدگی قرمز رنگ سفت (پوسته پوسته یا ​ زمخت)، پچ یا برجستگی مروارید شکلمایل به قرمز

·         زخم باز که خارش و خونریزی دارد، که می تواند التیام یابد و عود کند

·         پچ های پوسته پوسته بر روی پوست لب ؛ پوست لب می تواند زبرشود

ملانوم

بدانید کــــه در کدام قسمت های پوست بدن خال دارید! ملانوم اغلب درخال موجود در بدن یا شبیه به خال تازه بوجود آمده، ظاهر می شود.بادانستن اینکـــــه در کدام نقاط بدن خال دارید،میتوانیدملانوم رازمانی که برای ا ولین بار ظاهر می شود پیدا کنیــــــــــد.ملانوم اغلب قابل علاج است وقتیکه درمان به موقع انجام شود.

در اینجا به اتفاقات مشکوک به ملانوم که برای پوست می افتد اشاره شده است:

·         خال بر روی پوست که در حال رشد، تغییر شکل یا تغییر رنگ باشد

·         خالی که پوسته پوسته، رسوخی یا  همراه با خونریزی به نظر آید

·         نقطه سیاهی بر روی پوست که مانند خال به نظر برسد، اما به سرعت رشد کند

·         درد، خارش، یا خونریزی در یک نقطه جدید بر روی پوست

·         خط سیاه رنگ در زیر ناخن انگشت دست یا ناخن انگشت پا (معمولا قهوه ای یا سیاه)

·         کبودی بر روی پا که بهبود نمی یابد

چه کسی مبتلا می شود؟

ممکن است هر کسی مبتلا به سرطان پوست شود. حتی افرادی که دارای پوست رنگی هستند دچار این بیماری می شود.با این حال، بسیاری از افرادی که دچار سرطان پوست می شوند اغلب پوست روشن تر ی دارند.

افرادی که بیشتر احتمال ابتلا به سرطان پوست در آنها می رود افرادی هستند که:

 • زمان زیادی در معرض نور هستند.
 •  بطور غیر طبیعی عمل برنزه را انجام می دهند.
 • در منطقه ای که نور آفتاب شدید در آنجا وجود دارد زندگی میکنند (و یا یک بار زندگی کرده اند) مانند فلوریدا، جزایر کارائیب، و شمال استرالیا. 

اگر این در معرض بودن سال ها پیش بوده است، هنوز خطر ابتلاء به این عارضه وجود دارد. حتی اگر این در معرض بودن مدت طولانــــــــــــی ای نبوده باشد، مانند حمام آفتاب فقط در چند تابستان، خطر ابتلاء به این بیماری بیشتر است.

علت سرطان پوست

دانشمندان دریافته اند که موارد زیر خطر ابتلاء به سرطان پوست را افزایش می دهد:

پوست: نوع پوست فرد و خال بر روی پوست یکی از عوامل موثر در ابتلا به این عارضه است. این خطر افزایش می یابد هنگامی که شخص دارای: پوستی لطیف است، به خصوص زمانی که فرد دارای موهای بلوند و یا قرمز و چشمان آبی، سبز یا خاکستری نیز هست آفتاب سوختگی شدید، به خصوص تاول آفتاب سوختگی پوستی که بجای برنزه شدن سوخته یا کک و مک دار شده باشد خالهای زیادی داشته باشد خال غیر معمولی باشد.

خانواده: هنگامی که یکی از بستگان نسبی نزدیک مبتلاء به سرطان پوست است (یا بوده است)، خطر ابتلاء فرد به این بیماری افزایش می یابد. بستگان نسبی نزدیک، پدر و مادر، برادر، خواهر، و یا فرزند است.

سوابق پزشکی: شخص در معرض خطر بیشتری به ابتلا به سرطان پوست است اگر هریک از موارد زیر را دارا باشد و یا (قبلا” داشته است):
 • قبلا” ســـــــــــــــرطان پوست داشته است.
 • کراتوز اکتینیک، داشتن کراتوز اکتینیک به این معنی است که به پوست آسیب های متعددی وارد شده است. این آسیب ها خطر ابتلا به تمام انواع این بیماری را افزایش می دهد. گاهی اوقات، کراتوز اکتینیک می تواند به یک نوع ســــرطان پوست موسوم به کارسینوم سلول اسکواموس پیشرفت داشته باشد.
 • پیوند اعضای بدن، دارویی که سبب جلوگیری از رد عضو به بدن نیز می شوند، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. ضعف سیستم ایمنی بدن خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.
 • سوختگی ، سرطان پوست می تواند در پوستی که به شدت سوخته است ایجاد شود.
 • درمان با اشعه ایکس، استفاده از درمان های اشعه ایکس برای درمان یک وضعیت پزشکی این خطر را افزایش می دهد. البته سالیانی طول می کشد که این خـــــــــــــــــطر توسعه پیدا کند.
 • بیماری ای که سیــــــــستم ایمنی بدن را تضعیف می کند، لنفوم و اچ آی وی از نمونه بیماری های هستند که سیستم دفاعــــــــــی انسان را به خطر می اندازند.
 • زیرودرمـــــــــــــا پیگمنتوزوم، افرادی که به این بیماری نادر ارثی می برند، به انواع مختلف سرطان پوست دچار می شوند.
 • سندرم گرولــــــــــــــین، (که سندروم خال سلول بازال نیز نامیده می شود)، افرادی که مبتلاء به این بیماری نادر هستند دجار بسیاری از کارسینوم های سلول بازال در اوایل زندگی می شوند. همچنین احتمـــــــــــال خطر بیشتری در ابتلا به ملانوم و لنفوم غیر هوچکین برای آنها وجود دارد. 

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی: افرادی که در معرض هر یک از موارد زیر هستند، احتمال خطرابتلاء به سرطان پوست در آن ها بسیار بالاتر است.

 • آرسنیک (کار کــــــــــــردن با آن یا بلعیدن)
 • ذغال سنگ
 • قـــــــــــــــیر صنعتی

دخانیات: سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو ممکن است خطر ابتلا به کارسینوم سلول اسکواموس که نوعی از سرطان پوست که در دهان یا گلو رخ می دهد را افزایش دهد.

نحوه تشخیص

برای تشخیص سرطان پوست،پزشک به پوست نگاه می کند. متخصص پوست به دقت رشد و برجستگــــــــیهای خشک راموردبررسی قرارمی دهد.

برای دریافت نقطه نظربهتر،متخصص پوست ممکن است ازدستگاهی به نام درماسکوپ ا ستفــــــــاده کند. این دستگاه نوربرروی پوست می افکندونمای پوست رابزرگ می کندواین به متخصص پوست کمک میکندتارنگدانه وساختارهای پوست رامشــــــاهده کند.

اگرمتخصص پوست چیزی شبیه به سرطان پوست پیداکند،آنرا (ویابخشی ازآن را) ازروی پوست برمیدارد. پوست برداشته شده به آ زمایشگاه فرستاده می شودکه پزشک به آن بیوپسی یا تکه برداری می گوید. تشخیص سرطان پوست بدون بیوپسی امکان پذیرنیست.

برای متخصص پوست انجام بیوپسی سریع،امن وآسان است. بایاپسی اضطراب ا یجادنمی کند. ناراحتی وخطرات آن کم است.

نحوه درمان

درمانهای بسیاری دررابطه باسرطان پوست وجوددارد. متخصص پوست بادرنظرگرفتن موارد زیرروش درمان را انتخاب میکند.

 • نوع سرطان پوست
 • درکدام قسمت بدن سرطان پوست درآن ظاهــــرشده است
 • آیاسرطان پوست بوجودآمده روندروبه پیشرفت داردیاخیر؟
 • مرحله سرطان(چه میزان سرطان پوست عمیــــــق است،واینکه آ یا گسترش یافته است؟)
 • سلامت بیمار
بادرنظرگرفتن مواردفوق،پزشک یک یاچندازروشهای د رمانی رابرای سرطان پوست راانتخاب میکند.

درمان جراحی: هدف درمان سرطان پوست بوسیله جراحی حذف تمام سرطان است. هنگامی که سرطان گسترش نیافته باشد،اغلب امکانپذیراست. برای ازبین بردن سرطان پوست،درمانهای جراحی زیرممکن است مورداستفاده قرارگیرد:

بریـــــــــدن: برای انجام این کار،پزشک پوست رابی حس میکندوسپس سرطان پوست ومقدارکمی ازپوست طبیعی راباعمل جراحــــــــی ازروی پوست برمی دارد.به این مقداربرداشته شده ازپوست طبیعی حاشیه گفته میشود. انواع مختلف ازبرداشتن وجودداردکه بیشتراین عمل های جراحی درمطب متخصص پوست انجام پذیراست.

جراحی موهس: متخصص پوستی که آموزشهای اضافی پزشکی درجراحی موهس رابه اتمـــــــــام رسانده باشدمیتواندعمل جراحی موهس راانجام دهد. هنگامی که یک متخصص پوست این دوره های آموزشی رادیده باشدبه آنهاجراحان موهس گفته میشود. جراحی موهس بابریدن بخش قابل مشاهده سرطان پوست شروع میشود. ازآنجاکه سلولهای سرطانی به چشم غیرمسلح قابل رویت نیست،جراح نیزبعضی ازقسمتهای پوست راکه به نظرطبیعی اماممکن است حاوی سلولهای سرطانی باشدراحذف میکند. این قسمت ازجراحی یک لایه درمیان انجام میشود. بابرداشتن یک لایه پوست،جراح میتواندآنرابامیکروسکوپ بررسی کندوسلولهای سرطانی رادرآ ن پیداکــــــــــــند.. اگرجراح سلولهای سرطانی رادرلایه پوست برداشته شده پیداکند،یک لایه دیگرازپوست رابرمی دارد. این روش لایه به لایه تازمــــــــــــــانی ادامه پیدامیکند که دیگرجراح سلولهای سرطانی درلایه پوست پیدانکند. دراغلب موارد،عمل جراحی موهس رامیتوان ظرف یکروزیاکمتربه پایان رسانید.هزینه درمان سرطان پوست بوسیله جراحی موهس بالاست.

کورتاژ و الکترودسیکیشن: این روش جراحی برای درمان سرطان های کوچک و موضعی مورد استفاده قرارمی گیرد. این روش شامل خراشیدن تومورباکورت (ابزارجراحی قاشق شکل) است وسپس بااستفاده ازسوزن الکتریکی سلولهای سرطانی باقیمانده را از بین می برد (میسوزانند). روش تراشیدن وسوزاندن به طورمعمول 3 بارتکرارمیشود. درای نروش زخم بدون بخیه التیام می یابد.

گــــــــاهی اوقات فقط کورتاژمورداستفاده قـــــــرارمیگیرد.

دیگـــــر درمانها

 برای د رمان هـــــرسرطان پوست صحیح نیست که ازعمل جراحی استفاده کرد،برخی ازبیماران قادربه تحمل جراحی نیستند. گاهی اوقات،عمل جراحی به تنهایی نمی تواندسرطان را ازبین ببرد،وبرای خلاصــــی ازآن احتیاج به درمانهای بیشتری است.

درمانهای دیگر سرطان پوست

 • ایمونوتراپی:این درمان ازسیستم ایمنی بدن خودبیماربرای مبارزه باسرطان استفاده میکند. بیمارازکِرِمی درپوست استفاده می کند(نام عمومـــــــــــی آن ایمیکویمود است) که توسط متخصص پوست تجویزشده است.
 • عمل جراحـــی کرایو: پزشک سرطان پوست را منجــــــــــــمد می کند. انجمادمحل درمانراازبین میبردوباعث می شـــــــــودپوست ازسلولهایسرطانی رهــــــــایی یابد .
 • شیمی درمانی، موضــــــــــــع پوست: نام عمومی برای دارو (5-fluorouracil ویا 5-FU) مورداستفاده شـــــــــده دراین روش درمان است. بیمار 5-FU درسرطان پوست بکـــــــار می برد که سلولهای پوست آسیب دیده را از بین می برد. شیمی درمانی: اگر سرطان از پوست فــــراتر رفته باشد، شیمی درمانی ممکن است بتوند سلول های ســـرطانی را از بین ببرد. وقتی که یک بیمار شیمی درمانی میشود، بایـــــــد دارو مصرف کند. این دارو ممکن است بلعیده شود، و یا در نقاطی تزریق شود و یا از طریق تزریق(IV) به بدن بیمـــــــار منتقل گردد. این دارو در سراسر بدن حرکت می کند و سلول های سرطانی را می کشد.این دارو همچنین برخی از سلول های طبیعی را از بین میبرد که می تواند عوارض جانبی مثل استفراغ وریزش مو را بهمـــــــراه داشته باشد. هنگامی که شیمی درمانی متوقف می شود، عوارض جانبی نیز معمولاناپدید می شوند.
 • درمان فتوداینمیک: این درمان شامل 2 فاز است. اول، یک ماده شیمیایی است در سرطان پوست بکار می رود که این ماده شیمیایی بر روی سرطان پوست برای چند ساعت باقی می ماند. درمرحله دوم، سرطان پوست را درمعرض نور ویژه ای قـــــــرار می دهند. این نور سپس سلول های سرطانی را از بین می برد.
 • پرتو درمانی: پرتو درمــــــانی برای درمان افراد مسن که دارای ســـرطان پوست وسیعی هستند بکـار می رود ، سرطان پوستی که یک منطقه بزرگ از پوست را مشتمل شده باشد، و یا ســــرطانی که با عمل جراحی قابل درمان نباشد. پرتو درمانی به تدریج سلول های سرطانی را از طریق قرار دادن در معرض تــــــــابش مکرر از بین می برد. درمان ممکن است 15 تا 30 دقـــــــــیقه به طول بیانجــــــــامد. این روش درمانی است که اغلب برای افراد مسن توصیه می شود. سالها پس از آن که فرد در معرض نور قــــــرار داده شده است، امکان پیشرفت ســـرطان پوست وجود دارد.

کسی که مبتلا به این عارضه است چه نتیجه ای را می بایست انتظار داشتـــــــــــــــه باشد؟

اگر زود متوجه سرطان پوست شود و به درستی آن را تحت درمان قرار دهد، می تواند این عارضه را درمـــــــــان کند. حتی ملانوم، که مرگبار است نیز میزان عـــــلاجی تقریبا ” معادل100٪ دارد اگــــــــــــر درمان زود انجــــــــــام شود.

حتی اگر شما گـــــــــواهینامه بهداشت دریافت کرده باشید ، متخصص پوست باید بطور مکرر شما را معاینه کند. هنگامی که شخصی به ســـرطان پوست مبتلاء می شود، احتمال ابتلا به ســـرطان پوست دیگری نیز یبیشتر می شود. گاهی ســــرطان پوست عود می کند. متخصص پوست زمان های چک آپ را به شما خواهد گفت. بدون درمان زود هنگام، نتیجه مطلوب بدست نمی آید. ســـرطان پوست می تواند به طورعمیقی رشد کند.از بین بردن سرطان می تواند به معنای از بین بردن عضله و حتی استخوان نیز باشد. جراحی ترمیمی بعد از عمل جراحی برداشتن این عارضه ممکن است نیــــــــــــــــاز باشد و امکان پیشرفت دوباره سرطان پوست نیز هست.

اگــــــر سرطان پیشرفت کند، درمان آن مشکل خواهد شد، ممکن است سرطان گسترش یافته اصلا” درمــــــــــــان نشود.