این جراحی یکی از روش های جوان‌سازی و زیبایی پوست روشی برای کاهش لک روی سطح پوست است. در این روش، زنجیرهای مولکولی سلول‌های پوست آسیب‌دیده لایه به لایه برداشته می‌شود تا زمانی که ظاهر یکنواخت‌تر و نرم و صاف‌تر از پوست به دست آید. لیزر پوست صورت به دلیل مزایای ضد پیری آن به‌عنوان جوان‌سازی پوست با لیزر معرفی می‌شود، همچنین به دلیل اینکه لایه‌های آسیب‌دیده پوست را جدا می‌کند، لیزر پیلینگ نیز نامیده می‌شود.

مواردی که باید به پزشک بگویید

چون دوره‌ی این درمان معمولاً بین ۴ تا ۸ ماه طول می‌کشد، ممکن است در طول دوره‌ی درمان تغییراتی در شرایط شما رخ بدهد. لطفاً در صورتی که هر کدام از موارد زیر رخ داد، حتماً به اطلاع تکنسین لیزر درمانی یا پزشک برسانید:

اگر به بیماری پوستی یا غیر پوستی دچار شده‌اید.
اگر تغییری در بیماری قبلی شما رخ داده است.
اگر داروهای قبلی شما تغییر کرده یا داروهای جدیدی مصرف می‌کنید.
این مورد شامل داروهای گیاهی، مکمل‌های ویتامینی و مواردی از این دست هم می‌شود.
اگر باردار شده‌اید.

سایر توصیه‌های مهم بعد از این روش

آب استخرها دارای کلر است که می‌تواند باعث تحریک پوست شود. در نظر داشته باشید که بعد از این روش پوست شما حساس می‌شود. به همین علت تا ۴۸ ساعت استخر نروید.بهتر است بعد از این روش لباس‌های گشاد و سبک بپوشید. لباس‌های تنگ با تماس مداوم به پوست می‌توانند باعث تحریک پوست و ناراحتی شما شوند.بعد از این روش از حمام یا دوش آب گرم برهیز کنید. این موارد می‌توانند باعث افزایش دمای پوست و کاهش اثرگذاری لیزر شوند.

اثر گذاری

اثر گذاری در این روش ، زمانی به حداکثر خود می‌رسد که دوره‌ی درمانی را تکمیل کنید. معمولاً به 4 تا 6 جلسه‌ی لیزر درمانی که ماهی یک بار برگزار می‌شود نیاز هست. در هر جلسه بخشی از موهای زائد برای همیشه از بین می‌روند.

موهای بدن دارای یک چرخه‌ی رشد هستند که سه مرحله دارد. در مرحله‌ی اول موها رشد می‌کنند. در مرحله‌ دوم رشد متوقف شده و پیاز مو تحلیل می‌رود. در مرحله‌ی سوم مو می‌ریزد و فولیکول برای ۳-۴ ماه غیرفعال می‌شود. لیزر تنها روی موهایی اثر می‌کند که در مرحله‌ی اول قرار دارند. معمولاً ۸۰ تا ۹۰ درصد موهای زائد در مرحله‌ی اول به سر می‌برند. برای همین انتظار می‌رود که بعد از لیزر و اتمام دوره‌ی درمان، به کاهش ۸۰ تا ۹۰ درصدی موهای زائد برسیم.

لیزر موهای زائد به چه شکلی صورت‌می‌گیرد

در لیزر موهای زائد تمرکز اصلی بر روی ریشه مو است تا از این طریق فولیکول مو را مورد هدف قرار دهند. انرژی نور ساطع‌شده از لیزر وارد پوست می‌شود و جذب ملانین اطراف فولیکول مو می‌گردد. ملانین به طور طبیعی در فولیکول مو وجود دارد اما هنگامی که ملانین مو در مرحله مناسب رشد مورد حمله پرتوهای لیزر قرارمی‌گیرد فولیکول مو طی فرآیندی که به آن فوتوترمولیز گفته‌می‌شود از طریق نور شدید لیزر در معرض حرارت بیش از حد قرارگرفته و از رشد مجدد مو در آن ناحیه از بدن جلوگیری‌می‌شود. برای کسب بهترین نتیجه از لیزر موهای زائد استفاده از یک دوره درمانی کامل توصیه‌می‌شود تا از حذف کل موها در چرخه‌های رشد مختلف اطمینان حاصل‌شود.