برای داشتن موهائی سالم لازم نیست از محصول های عجیب و غریب و گران قیمت خارجی استفاده کنید. همین که بلاهای زیر را سرشان نیاورید، اوضاع شان خود به خود رو به راه می شود.

1- هر روز موها را شستشو می دهید!

البته منظورمان این نیست که از حمام فراری باشید و از موهایتان چربی بچکد،  بلکه شامپو زدن و سشوار کشیدن هر روزه به نفع سلامت همه ی انواع موها نیست. اگر موهای تان رنگ شده اند، شستشوی کمتر باعث می شود رنگ آن دوام بیشتری داشته باشد، زیرا سولفات موجود در بیشتر شامپوها رنگ مو را پاک می کند.علاوه براینها شستشوی هر روزه چربی طبیعی مو را از بین می برد. برای همین موها خشک و شکننده شده و سر و کله ی موی خوره ها هم پیدا می شود. بهترین کار اینست که هر هفته دو تا سه مرتبه موها را شستشو دهید.

2- اصلاً موها را کوتاه نمی کنید؟

هراز گاهی نوک موهایتان را کوتاه کنید، چون در غیر اینصورت پر از مو خوره می شوند. علاوه بر این اگر موها را به حال خود رها کنید تا بلند شوند خیلی زود بی حال و کدر می شوند. زمانی که به طور مرتب موها را- هر چند خیلی کم-  کوتاه کنید، حجم آنها بیشتر دیده می شود و سالمتر می مانند.

3- موهایتان را جزغاله می کنید!!

اگر عادت دارید که روزانه حداقل یک بار سشوار بکشید و یا از بابلیس و اتوی مو و غیره استفاده کنید، یعنی کمر به سوزاندن موهایتان بسته اید. سعی کنید کمتر از سشوار استفاده کنید و تا جایی که می توانید اجازه دهید موهای تان در هوای آزاد خشک شوند. استفاده از اتوی مو و بابلیس و غیره را به موقعیت های خاص موکول کنید. از برس های فلزی نیز کمتر استفاده کنید زیرا گرما را به خود جذب می کننند و باعث داغ شدن موها می شوند. برای همین امکان دارد موهای حساس آسیب دیده و بسوزد.

4- با بافت طبیعی موهایتان سر جنگ دارید؟

چند نفر را می شناسید که موهای فر دارند و در آروزی موهای لخت هستند و برعکس؟ خیلی کم اند تعداد افرادی که از مدل طبیعی موهایشان راضی اند و مدام به دنبال فر و صاف کردن موهایشان نیستند. اگر شما جز افرادی هستید که مدام یا دارند با بابلیس موهایشان را می پیچند و یا با اتوی مو باز می کنند، بدانید که وقت و انرژی تان را بیهوده هدر میدهید. چون کافیست کمی آب به موهای تان بخورد و در این صورت تمام زحمات تان به باد میرود. بهتر است به بافت طبیعی و حالت موهایتان احترام بگذارید. در غیر این صورت و با افراط در ایجاد تغییر، به موهای تان آسیب می رسانید.

5- محصولات نامناسبی انتخاب می کنید!

 محصول های مربوط به مو را باید با توجه به جنس موهای تان انتخاب کنید. اگر روی سطح موهای کم حجم  یک لایه ی ضخیم کرم مو یا ژل و غیره بزنید، چیزی نمی گذرد که موهای تان کدر و بدحالت می شود. اگر می خواهید موهای پرپشت و فرتان را با یک اسپری ساده خوش حالت کنید نیز به نتیجه ی دلخواه تان نخواهید رسید. بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که با جنس موهای شما(چرب،نازک،معمولی، مجعد، فر، صاف و غیره)همخوانی داشته باشد.

6- مدل موهای تان مال همان ده سال پیش است؟

به یکی از عکس های ده سال پیش تان نگاه کنید. حالا خودتان را در آینه ببینید. اگر مدل موهای تان هیچ فرقی نکرده است بهتر است به فکر یک مدل موی جدید باشید. البته منظورمان این نیست که کلا مدل موهای تان را عوض کنید اما کمی تغییر هم باعث تنوع می شود و هم موهایتان را شاداب تر می کند.

7- موهایتان را بیش از اندازه شانه می زنید!

این باور که می گویند هر روز صد شانه به موها بزنید تا سالمتر بمانند قدیمی و منسوخ شده است. یک یا دو بار شانه زدن یا برس کشیدن روزانه کافیست تا پوست سر تحریک شود و مواد روغنی طبیعی در موها پخش شوند. شانه زدن بیشتر از آن تاثیر عکسی خواهد داشت و موها را حساس و آسیب پذیر خواهد کرد.علاوه بر این شانه زدن موهای خیس اصلا ایده ی خوبی نیست به خاطر این که موهای خیس به مراتب حساس تر از موهای خشک است. بهتر است برای باز کردن گره موهای خیس از شانه های پهن و دانه درشت استفاده کنید.

8- توجهی به پوست سرتان ندارید؟

موهای موجود بر  پوست سر ما در واقع  از فولیکول های متعدد در زیر پوست منشاء می گیرند  که اگر به خوبی از این  فولیکول ها مراقبت نشود،  داشتن موهای سالم هم غیر ممکن خواهد بود. با وجود این که این روزها در بازار محصولات زیادی برای مراقبت از پوست سر وجود دارد، اما با چند کار ساده نیز به خوبی می توان سلامت آن را تضمین کرد. خیلی ساده است: زمانی که موها را شامپو می زنید، پوست سرتان را هم کمی ماساژ دهید. توجه داشته باشید زمانی که موها را آب می کشید، به طور کامل کف ها را شستشو دهید تا باقیمانده ی شامپو دهانه ی فولیکول ها را مسدود نکند.

9- موهای سفید را می کشید؟!

با وجود این که موهای سفید با کشیده شدن زیادتر نمی شوند، اما کندن آنها نیز توصیه نمی شود. زمانی که آنها را می کشید، خشن تر رشد می کنند و زمانی که هنوز کوتاه هستند از لابه لای موها بیرون می زنند و به همین دلیل بیشتر در معرض دید قرار می گیرند. با وجود این که کشیدن چند تار سفید آن هم هر از گاهی، خیلی جدی نیست اما اگر عادت دارید هر روز تارهای زیادی را از لابه لای موهایتان بیرون بکشید، دست نگهدارید. به جای این کار موهای تان را رنگ کنید. زمانی که موها خاکستری و سفید می شوند، معمولاً کدر هم می شوند. استفاده از رنگ مو شفایت و جلای لازم را به موها می بخشد.

موها به طور متوسط هر ماه یک سانت بلند می شوند. لازم است هر چند ماه یک بار برای جلوگیری از مو خوره نوک موها کوتاه شود.